Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Kalenderarkiv

man 24 jun
11:00-13:00 | Bygning 1532, lokale 116, Auditorium G1, Institut for Matematik
Ph.d.-forsvar: Hvordan bananfluer guffer – på vejen mod den genetiske basis af fødesøgningsbeslutninger
Sophie Seidenbecher
man 24 jun
11:00-12:30 | Bygning 1122 (seminar rummet)
Specialeforsvar: Sofie Svendsen: Repair of Top1-generated damage - The involvement of Slx8 and Wss1
Vejleder: Lotte Bjergbæk
man 24 jun
10:00-11:30 | Bygn. 1540 lokale 16
Specialeforsvar: Sofie Vangkilde: Comparative genomics of bacterial symbionts extracted from the social spider Stegodyphus dumicola
Vejleder: Thomas Boesen (Bivejleder: Andreas Schramm)
man 24 jun
09:15-10:00 | Conference room, 3130-303
MBG Focus Talk: Snehlata Kumari: Necroptotic and apoptotic signaling pathways in regulating skin homeostasis
fre 21 jun
13:15-15:15 | 1531-113 Aud-D1, Department of Mathematics
Kvalifikationseksamen: Delineating Functions of Abundant Circular RNAs in Human Bladder Cancer Cells
Andreas Bjerregaard Kamstrup
fre 21 jun
11:15-12:45 | Meeting room 5, 3140-116
Specialeforsvar: Helena Mary Doherty-Bock: Autoinhibition af Drs2p/Cdc50p
Vejleder: Poul Nissen
fre 21 jun
10:15-11:45 | Konferencelokalet 3130-303
Specialeforsvar: Thea Lykkegaard Møller: Characterization of the sequential plasmin-mediated fragmentation of bovine beta-casein and derived effects on iron uptake in cultured intestinal cells - Development of a chromogenic-based iron-quantification assay
Vejleder: Jan Trige Rasmussen
fre 21 jun
10:00-11:30 | Anonceres senere
Specialeforsvar: Katrine Zacho Jørgensen: Source Environments of Marine Thermophilic Endospores and Transmission Routes of Antibiotic Resistance Genes Through Endospore Shuttles
Vejleder: Michael Etzerodt (Bivejleder: Bente Aargaard Lomstein / Kasper Urup Kjeldsen)
fre 21 jun
09:15-10:45 | Mødelokale 4, 3140-110
Specialeforsvar: Mads Eskesen Christensen: Reconstitution of the Na,K-ATPase for Structural and Functional Analysis
Vejleder: Poul Nissen (Bivejleder: Michael Habeck)
fre 21 jun
00:00-00:00 | Annonceres senere
Specialeforsvar: Signe Andrea Frank: Targeting a-Synuclein oligomers and fibrils: Developing specific binders to diagnose and combat Parkinson's Disease
Vejleder: Daniel Otzen (Bivejleder: Janni Nielsen)

Viser resultater 41 til 50 ud af 859

Forrige 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Næste