Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Arrangementer

Instituttets seminarserier og årsmøder

Annoncering af arrangement

Arrangementer

tir 18 jun
09:15-11:45 | AIAS Auditorium (Build. 1632, Room 201)
DANDRITE Mini Symposium
ons 19 jun
13:00-14:30 | Bygning 1122 (seminar rummet)
Specialeforsvar: Anette Brøndt: A study of the potential involvement of transcription in the repair of protein-DNA cleavage complexes
Vejleder: Anni H. Andersen
tor 20 jun
10:00-11:30 | Konferencelokalet 3130-303
Specialeforsvar: Stine Camille Lund Jakobsen: In vitro digestion of the casein glycomacropeptide and its effect on Caco-2 cells
Vejleder: Esben Skipper Sørensen (Bivejleder: Brian Søndergaard Christensen)
fre 21 jun
09:15-10:45 | Mødelokale 4, 3140-110
Specialeforsvar: Mads Eskesen Christensen
Vejleder: Poul Nissen (Bivejleder: Michael Habeck)
fre 21 jun
10:00-11:30 | Anonceres senere
Specialeforsvar: Katrine Zacho Jørgensen: Source Environments of Marine Thermophilic Endospores and Transmission Routes of Antibiotic Resistance Genes Through Endospore Shuttles
Vejleder: Michael Etzerodt (Bivejleder: Bente Aargaard Lomstein / Kasper Urup Kjeldsen)
fre 21 jun
10:15-11:45 | Konferencelokalet 3130-303
Specialeforsvar: Thea Lykkegaard Møller: Characterization of the sequential plasmin-mediated fragmentation of bovine beta-casein and derived effects on iron uptake in cultured intestinal cells - Development of a chromogenic-based iron-quantification assay
Vejleder: Jan Trige Rasmussen
fre 21 jun
11:15-12:45 | Meeting room 5, 3140-116
Specialeforsvar: Helena Mary Doherty-Bock: Autoinhibition af Drs2p/Cdc50p
Vejleder: Poul Nissen
fre 21 jun
13:15-15:15 | 1531-113 Aud-D1, Department of Mathematics
Kvalifikationseksamen: Delineating Functions of Abundant Circular RNAs in Human Bladder Cancer Cells
Andreas Bjerregaard Kamstrup
man 24 jun
10:00-11:30 | Bygn. 1540 lokale 16
Specialeforsvar: Sofie Vangkilde: Comparative genomics of bacterial symbionts extracted from the social spider Stegodyphus dumicola
Vejleder: Thomas Boesen (Bivejleder: Andreas Schramm)
man 24 jun
11:00-12:30 | Bygning 1122 (seminar rummet)
Specialeforsvar: Sofie Svendsen: Repair of Top1-generated damage - The involvement of Slx8 and Wss1
Vejleder: Lotte Bjergbæk
man 24 jun
11:00-13:00 | Bygning 1532, lokale 116, Auditorium G1, Institut for Matematik
Ph.d.-forsvar: Hvordan bananfluer guffer – på vejen mod den genetiske basis af fødesøgningsbeslutninger
Sophie Seidenbecher
man 24 jun
13:00-14:30 | 1240-211 (læsesalen, Bartholinbygningen)
Specialeforsvar: Astrid Skipper Tørslev: Regulation of SOD3 on multiple levels: Analyses of expression, secretion and release from the cell surface
Vejleder: Steen Vang Petersen (Bivejleder: Lisbeth Schmidt Laursen)
man 24 jun
13:15-14:45 | Aud D1 Matematik
Specialeforsvar: Jens Bonne Rasmussen: LARP1 medieret stabilisering af TOP- og non-TOP mRNA'er
Vejleder: Christian Kroun Damgaard
man 24 jun
13:30-15:00 | Bygning 1122 (seminar rummet)
Specialeforsvar: Louise Søgaard Petersen
Vejleder: Lotte Bjergbæk
tir 25 jun
13:00-14:30 | Konferencelokalet 3130-303
Specialeforsvar: Khang Diep: Extended bait region variants of human alpha-2-macroglobulin
Vejleder: Jan J. Enghild
ons 26 jun
10:00-11:30 | Konferencerummet, lokale 3130-303
Specialeforsvar: Shehin Mahmoodzada
Vejleder: Charlotte Rohde Knudsen
ons 26 jun
13:00-14:30 | Konferencelokalet 3130-303
Specialeforsvar: Astrid Damgaard Graversen
Vejleder: Birgitte R. Knudsen
ons 26 jun
13:00-14:30 | Aud G1, 1532-116
Specialeforsvar: Taner Drace
Vejleder: Thomas Boesen
ons 26 jun
13:00-14:30 | Aud D1 (1531-113)
Specialeforsvar: Anders Nørgaard Sørensen
Vejleder: Charlotte Rohde Knudsen
ons 26 jun
13:00-15:00 | iNANO Auditoriet, Gustav Wieds Vej 14, 8000 Aarhus C
Ph.d.-forsvar: Selvlysende zebrafisk til hjerneforskning
Jes Steengaard
tor 27 jun
13:00-14:30 | 1134-127 (Biologiens hus)
Specialeforsvar: Nanna Brøndum Andersen
Vejleder: Tinna V. Stevnsner
fre 28 jun
09:00-16:00 | Søauditorierne
Årsmøde for medarbejdere og studerende ved Institut for Molekylærbiologi og Genetik
fre 28 jun
18:30-23:59 | Samfundsfagenes Kantine, Bygning 1321
MBG's Årsmøde: middag og fest for medarbejdere og studerende
ons 07 aug
08:30-17:00 | AIAS Auditorium (Bygning 1632)
Konference: Systems Neuroscience and Decision Making (SYNDI)
tir 20 aug
10:00-16:00 | Merete Barker. Lakeside auditorium, 1253-211
MBG Young Investigator Symposium 2019
tor 12 sep
08:30-13:00 | Sandbjerg Gods
Ph.d.-konference