Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Program

Program for årsmødet

afholdes i Per Kirkeby Auditoriet, Søauditorierne

09.00_09.05
Velkomst ved Ditlev E. Brodersen
09.05–09.15
Introduktion ved Erik Østergaard Jensen
09.15-09.25
Forskerfight - introduktion
09.25–09.35





Forskerfight - Session 1
Center for kvantitativ genetik og genomforskning, Foulum
Mogens Sandø Lund: “Quantitative Genetics and Genomics – the case of bovine
mastitis”
09.35-09.45


Plantemolekylærbiologi
Elena Simona Radutoiu: “Plant explorers”
09.45-09.55


Strukturel biologi
Gregers Rom Andersen: “Interactions and catalysis”
09.55-10.05


Afgrødegenetik og bioteknologi, Flakkebjerg
Preben Bach Holm: “From field to gene to field”
10.05-10.15


Molekylær intervention
Peter Andreasen: ”Molecular intervention”
10.15-10.35
Kaffepause


Forskerfight - Session 2
10.35-10.45


Molekylær ernæring
Esben Skipper Sørensen: “You are what you eat – but why?”
10.45-10.55


Proteinvidenskab
Daniel Otzen: ”They’re our proteins”
10.55-11.05


Genomekspression, stabilitet og teknologi
Torben Heick Jensen: ”Genome expression, stability, and technology”
11.05-11.15



Molekylær genetik og systembiologi
Christian Bendixen: ”Lack of intragenic non-complementation
between alleles at the CSD-locus in Apis Mellifera”
11.15-11.25


Molekylær celle- og udviklingsbiologi
Pia Møller Martensen: “Live and Let Die”
11.25-11.35



Genmedicin
Finn Skov Pedersen: ”Section for Gene Medicine: Discovery, Targeting,
Delivery....”
11.35-11.45
Gruppebillede** af medarbejdere og studerende ved MBG
11.45-13.15
Frokost og udstillinger
13.15-14.45























Ole Jensen Hamming, Rune Hartmann lab
“The extracellular domains of the IL-21 receptor are bridged by glycosylation through conserved anchor points”

Angelique Broghammer, Jens Stougaard lab
“Legume receptors perceive the rhizobial lipchitooligosaccharide signal molecules”

Andreas Bøggild, Ditlev Brodersen lab
“The structure of intact E. coli RelBE suggests a structural basis for conditional cooperativity”

Gitte Albinus Pedersen, Lene Nejsum lab
“E-cadherin signaling is hi-jacked by Enteropathogenic E.coli

Anna Schönherz, MBG Foulum
“Inter-species transmission of viral haemorrhagic septicaemia virus between turbot (Scophthalmus maximus) and rainbow trout (Onchorhynchus mykiss)”

Peter Refsing Andersen, Torben Heick Jensen lab
“Metabolism of human sn(o)RNAs – links between degradation and biogenesis
14.45-15.00
Kaffepause
15.00-15.15
Uddeling af undervisningspriser
15.15-16.00
May-Britt Moser: The brain and space
16.00-18.00
Faculty of Science and Technology arrangement

18.30-02.00


Middag og fest med underholdning og levende musik
- i Samfundsvidenskabernes kantine, Bartholin Allé

*Vinderen af "Forskerfight" vil blive afsløret under midddagen.
**I tilfælde af regnvejr tages billedet i Per Kirkeby Auditoriet.